6.07.2016

Wyrabianie nowego paszportu w Holandii

Niedawno miałam potrzebę wyrobienia nowego paszportu w Holandii. Patrząc na stronę konsulatu nie wszystko wydawało mi się do końca oczywiste, dlatego chciałam opisać i podzielić się informacją o tym procesie.

Dokumenty
Jako posiadacz numeru pesel, aby wyrobić paszport potrzebne jest jedno zdjęcie paszportowe, wniosek o paszport, który wypełnia się na miejscu, i 110 EUR (gotówką!). 
Wspomniany wniosek nie jest też do końca intuicyjny, w niektórych polach ma za mało miejsca, w innych jego nadmiar. Szczęśliwie na jednej z gazetek widnieje WZÓR wniosku. Nie myśl, że jesteś sam - zmieszane spojrzenia innych osób wypełniających wniosek wokół Ciebie potwierdzają  jego klarowność.
W przypadku, jeżeli nie posiadasz numeru pesel potrzebujesz także skrócony lub pełny odpis z aktu urodzenia. Są też inne wyjątki i reguły, np. dla dzieci lub osób które zmieniały nazwisko, ale o tym już polecam poczytać na stronie konsulatu.  Poniżej moja interpretacja informacji ze strony konsulatu w postaci flow-chart (-:



Umawianie się na wizytę
Wizytę należy zarejestrować przez tzw. e-konsulat. Co dwa tygodnie uwalniane są nowe daty na najbliższe dwa tygodnie. Czyli np. 1 lipca mogłam zapisać się na okres między 4 a 15 lipca. Jak to wygląda? Na stronie e-konsulatu podajesz kraj/miejscowość, rodzaj sprawy, ilość osób, i system „wypluwa” Ci datę z wyborem ok. 15 różnych przedziałów czasowych. Uwaga, jeżeli od razu nie weźmiesz wyplutej daty, może być już za późno. Przykład: ja chciałam bardzo zapisać się na wtorek. System wypluł poniedziałek. Chwilę wątpiłam, ale kliknęłam „potwierdź” i system z przykrością zawiadomił mnie, że wybrany czas jest już niedostępny. Więc przeklikałam od początku i system wypluł wtorek. Tym razem nie zwlekałam z potwierdzeniem.
Okazuje się, że daty na dwa tygodnie "schodzą" w ciągu 1-2 godzin. Czyli całe szczęście 1 lipca o 9:45 zaklepałam sobie wtorek, bo o 10:45 nic bym nie miała.

Wizyta
Konsulat polski nie jest trudny do znalezienia. Z dworca można się tam dostać np. autobusem 24 w kierunku Kijkduin. Wejście jest od ul. Javastraat. Należy zadzwonić przy bramce, w środku są 3 okienka i … kolejki. Przy odbiorze wniosku musisz powiedzieć jakie jest Twoje miejsce zamieszkania. Jeżeli nie jest to Haga ani nigdzie blisko, dostajesz dodatkową kartkę, gdzie podajesz miejsce, w które Twój paszport ma być wysłany. Wygodne, bo nie trzeba dwa razy jeździć, ale musisz podpisać się pod informacją, że konsulat nie bierze odpowiedzialności za zgubienie paszportu przez pocztę, i że zgadzasz się na nie weryfikowanie danych w nowym paszporcie (co robisz jeżeli osobiście go odbierasz). No ale wygoda wygodą – wysyłka do domu to dodatkowe 10 EUR. W dodatku, wysyłka jest możliwa jedynie wtedy, kiedy posiadasz dodatkowo ważny dowód osobisty - musisz złożyć stary paszport jeżeli chcesz mieć nowy wysłany pocztą. Oba paszporty - stary i nowy - zostaną wysłane na Twój adres.  
Na miejscu ustawiasz się w kolejce, prosisz o wniosek, wypełniasz, ustawiasz się ponownie w kolejce, płacisz i tyle!

Kiedy składać wniosek o paszport?
Kiedy masz czas i możliwość. Zaleca się wyrabianie nowego paszportu gdy stary będzie ważny  jeszcze przez mniej niż pół roku. Wyrobienie paszportu trwa ok 4-5 tygodni. Ja złożyłam wniosek o paszport 5 lipca, kiedy ważność mojego "starego" paszportu upływała 16 grudnia. Już wiem że w sierpniu i wrześniu nie będę miała na to czasu, a potem mogłabym się tym jedynie stresować. Zwróć uwagę na kraj do którego chcesz jechać - niektóre kraje wymagają, że Twój paszport musi być ważny co najmniej  pół roku od momentu gdy tam się wybierasz. Innymi słowy, z moim "starym" paszportem nie mogłabym się wybrać do niektórych miejsc, np. do Brazylii. 

Checklist 
  • zdjęcie paszportowe
  • 110 EUR gotówki
  • wniosek (pobierany i wypełniany na miejscu)
  • wydrukowane potwierdzenie wizyty (z e-konsulatu)
  • inne dokumenty, jeśli trzeba (akt urodzenia, akt małżeństwa itp.)

Powodzenia!



10.06.2016

ogródek

trochę mi się ogródek rozrósł. zdjęcie sprzed roku (świeżo posadzony)


zdjęcie z dziś. 


coś ta mięta wygląda jakby chciała uciec. 

10.01.2016

Cured pork loin


Some time ago when visting my family in Poland, my grandpa surprised me with a home made dry ham. He gave me a recipe for this delicacy, together with the "bag" in which I could dry the ham in. Have a look at the preparation process:


Ingredients:
1,2-1,5 kg pork loin w/o bones
0,5 glass sugar
0,5 glass salt
0,5 spoon of curing / prague salt
1 garlic bulb
1 table spoon marjoram
1 table spoon wild garlic
½ spoon of pepper (thickly grinded)

Preparation:
Clean and dry the pork loin.


Rub the pork loin with sugar and leave it in e.g. a glass container in the fridge for 36 hours, turning it around from time to time. The meat will loose a lot of water (see the pictures below). After this time clean it with water and dry it.



Rub the pork loin with salt with the curing salt, and again leave it in the fridge for 36 hours, turning it around from time to time. It will again lose a lot of water! After this time clean it with water and dry it.



























Rub the pork loin with the rest of ingredients and again leave it in the fridge for 36 hours. 


After this time wrap it into a cloth and hang it in warm and dry place for 5-6 days.



Bon appetite!



Tips: If you cannot find the curing salt, try asking at the local butcher. 
If you have less meat than mentioned in the recipe, adjust the amount of salt added. I overdid this and got a little too salty ham (I would say as salty as you sometimed get at the store, but I hoped to have it less salty).




























You can use it as tapas, to put on bread etc. We also tried a hamburger recipe with this ham and it fit well.