20.04.2012

pokrzywa

podczas wiosennego spaceru warto rozejrzeć się za tą rośliną, którą w dzieciństwie przeklinaliśmy za piekące bąble, pojawiające się w miejscu ukłucia przez jej włoski. to zawarte we włoskach pokrzywy histamina i kwas mrówkowy były ich przyczyną.
nie ryzykując ponownego starcia z tą rośliną, ignorujemy ją na co dzień. mało osób wie, że wiele można dzięki niej zyskać. 

ogólnie pokrzywa ma działanie ściągające, moczopędne, pobudzające krążenie. obniża poziom cukru we krwi i hamuje krwawienie. pokrzywa jest bogata w żelazo i witaminę C, które są bardzo pożądanymi składnikami w przypadku anemii. części nadziemne pokrzywy usuwają nadmiar kwasu moczowego z organizmu, korzystnie wpływając na osoby dotknięte skazą moczanową i artretyzmem. korzeń używany jest do robienia płukanki do włosów i pomaga przy łupieżu oraz przy wypadaniu włosów. 


napar ze świeżej pokrzywy pozwala na wyzwolenie się z zimowej ospałości. pomaga przebrnąć przez przesilenie wiosenne, stanowiąc środek wzmacniający. nalewka zalecana jest przy problemach skórnych oraz w dolegliwościach artretycznych. kompres namoczony w nalewce zalecany jest nawet jako okład przy rwie kulszowej. sok ze świeżej pokrzywy stosuje się jako skuteczny środek na wzmocnienie i anemię, natomiast pokruszoną pokrzywę wciągamy jak tabakę przy krwawieniach z nosa.


skoro pokrzywa ma same zalety, jest szerokodostępna, no to wio na spacer i zbierać pokrzywę!
pamiętajmy jednak, żeby nie zbierać pokrzywy rosnącej przy ulicy. jednak nawet ta pokrzywa z głębi zielonego parku musi być przed zaparzeniem mocno opłukana. pokrzywę można także ususzyć, żeby móc przechowywać ją w zimie. w tym celu zbieramy pokrzywę głównie w okresie kwitnienia, najlepiej od maja do września. 

trochę więcej informacji o robieniu naparów i nalewek z pokrzywy. 

źródło: Wielki Zielnik Medyczny, Penelope Ody, 1993


1 komentarz:

  1. warto jeszcze dodać, że pokrzywa smakuje doskonale! można naparzyć więcej a potem pić schłodzoną. pokrzywowy napój orzeźwiający. i nie trzeba jej nawet słodzić. pycha:)

    OdpowiedzUsuń